Stealth BARN to projekt ulokowany obok drugiej, dużej STODOŁY, która została zamieniona przez zespół CTA w dom i studio.
Dodatkowy budynek miał być samowystarczalny, by mógł służyć jako domek dla gości, studio lub miejsce spotkań, zależnie od pory roku i potrzeb.
Miało to być miejsce ustronne, ale będące jednocześnie miejscem inspiracji i radości, miejscem pracy i domem. Nowy budynek znajduje się na odsłoniętym terenie w hrabstwie Cambridgeshire. Ma prostą, ale odważną formę, która przypomina stojącą obok odnowioną STODOŁĘ. Ułożony prostopadle do istniejącego wcześniej budynku, tworzy rodzaj ogrodzenia i osłony dla ogrodu. Ten prosty i czytelny zabieg nawiązuje do wspomnienia istniejącego tu niegdyś podwórka rolniczego.
Stealth BARN składa hołd dla formy budynku rolniczego, ale stanowi kontrast dla tradycyjnej STODOŁY. Wydaje się być czarną masą i cieniem przylegającej do niego dawnej STODOŁY, zarysem na widocznym w dali horyzoncie. Konstrukcja jest solidna z zewnątrz, pozbawiona kapryśnych detali i uformowana tak, by poradzić sobie ze swym eksponowanym stanowiskiem.
Wewnątrz ta surowość zmienia się poprzez zastosowanie cieplejszej płyty OSB, która owija całą przestrzeń, nawiązując do sąsiedniej stodoły podzielonej balotami słomy. W ten sposób stworzono swoisty krajobraz wewnętrzny, z przestrzeniami wydzielonymi na planie półotwartym. Każde pomieszczenie ma widok na pola, które choć są otwarte, widziane z wewnątrz, stwarzają wrażenie bezpieczeństwa i ciepła. Aranżacja głównych przestrzeni w proste „kieszenie” jest kluczem do wielofunkcyjności tego budynku – może on stać się sypialnią lub pokojem spotkań, jadalnią lub studiem idealnym do pracy. Może być każdym z tych miejsc bez dominującej charakterystyki zarówno domu, jak i biura.
Stealth BARN to projekt zapoczątkowany i nadzorowany przez Carl Turner Architects. Projekt pozwalał nam na eksperymentowanie, uczenie się i testowanie pomysłów.
Idealnie w takim projekcie mogą sprawdzić się pompy ciepła NETSU. Produkty Split i Monoblok to ciche, proste w użytkowaniu, ale również wydajne źródła ogrzewania. O pompach ciepła zaczyna rozmawiać się coraz częściej, a zainteresowanie urządzeniami z roku na rok staje się coraz większe. Już na dzień dzisiejszy, 20% wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” stanowią właśnie one. Krążą również plotki, że wyprą kotły gazowe i staną się podstawowym źródłem ogrzewania do 2050 roku.
Proces doboru i montażu nowych urządzeń grzewczych, może wydawać się skomplikowany, natomiast kto tak myśli może się naprawdę zdziwić. Proces doboru i montażu dzieli się tylko na dwa etapy. Należą do nich: przeprowadzenie audytu i wyliczenie zapotrzebowania budynku na energię oraz wykonanie instalacji i uruchomienie. Cały proces dowozu i instalacji to zazwyczaj ok. trzech dni. Obsługa odbywa się za pomocą aplikacji w telefonie. Automatyka pompy ciepła jest na tyle rozwinięta, że większość procesów wykonuje samodzielnie, bez pomocy użytkownika, co znacznie skraca czas poświęcany urządzeniu.
Lokalizacja: Norfolk, Anglia