Pokrycia dachowe i elewacyjne są przysłowiową „kropką nad i” wykończenia bryły domu. Ich forma, kolorystyka, materiał, z jakiego zostały wyprodukowane, wpływają na ostateczny efekt estetyczny budynku. Jak to wygląda w przypadku nowoczesnych STODÓŁ?
Typowe dla nowoczesnych STODÓŁ są dachy dwuspadowe. Płaszczyzna dachu jest duża, mocno wyeksponowana, a zatem powinna być nie tylko efektowna, ale i spójna z elewacją. Jakie więc wybrać materiały na dach i elewację, by osiągnąć ciekawy efekt? Włókno-cement!
Dlaczego włókno-cement?
To naturalny, ekologiczny, ekonomiczny i bardzo trwały materiał. Produkuje się z niego płytki dachowe oraz deski i płytki elewacyjne, które są doskonałym rozwiązaniem stosowanym w architekturze nowoczesnych stodół.
Wybór kolorów, wymiarów, struktur powierzchni pozwala dopasować pokrycie dachu i elewację do stylu budynku. Pokrycia z włókno-cementu układa się szybko i łatwo. Stanowią idealne wykończenie domu typu stodoła, a jednocześnie skutecznie chronią budynek przed słońcem, deszczem, śniegiem i wiatrem. Nie poddają się także działaniu grzybów i pleśni.
Co ważne, włókno-cement składa się z naturalnych surowców, takich jak: cement, włókna, woda i powietrze. Jego trwałość określa się na ponad 50 lat. Nie wymaga konserwacji, poza myciem.
Do wyboru, do koloru
Oferta płytek i desek Cedral jest bardzo bogata, więc dopasowanie ich do założeń projektu nie stanowi problemu. Płytki dachowe i elewacyjne z włókno-cementu Cedral są dostępne w siedmiu kolorach i dwóch rodzajach wykończenia powierzchni – gładkiej oraz o strukturze łupka. Z kolei deski elewacyjne to paleta dwudziestu jeden kolorów oraz wykończenie powierzchni o strukturze drewna lub gładkie.
Efektownie prezentują się różne odcienie szarości, szczególnie ciemne grafitowe „łupki” robią wrażenie zastosowane na nowoczesnych, prostych bryłach. Są także wersje białe, ceglane, a nawet fioletowe czy zielone. Zatem do wyboru, do koloru!
Różne efekty estetyczne można osiągnąć nie tylko wykorzystując kolory i struktury płytek i desek z włókno-cementu. Również sposób ich ułożenia na dachu czy elewacji wpływa na ostateczny wygląd nowoczesnej stodoły. Można je na przykład ułożyć tak, by ściany i dach stanowiły gładką, równą płaszczyznę. Natomiast układając płytki np. kryciem francuskim, można osiągnąć efekt gry światła i cienia na płaszczyznach dachu czy elewacji. Zobaczmy więc, jakie są możliwości.
Płytki dachowe
Mogą być gładkie lub mieć strukturę łupka. Oferowane są w wielu rozmiarach – od 20 x 40 cm po 30 x 60 cm czy 80 x 40 cm. Jak można je układać?
Krycie podwójne małoformatowymi płytkami daje nowoczesny wygląd budynku. Dzięki podwójnym zakładom, taki sposób krycia stanowi dodatkową ochronę przed opadami. Płytki układa się w poziomych rzędach, w odstępach co pół płytki z pionową szczeliną pomiędzy nimi.
Krycie niemieckie stosuje się na dachach o minimalnym pochyleniu 25°, a więc idealnie na nowoczesną stodołę. Do krycia niemieckiego są przeznaczone płytki Cedral z serii Struktonit.
Krycie poziome daje efekt zwartego wyglądu dachu. Jest jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów układania małoformatowych płytek z włókno-cementu (zużycie od 10,5 szt./m2).
Krycie prostokątne polecane jest tam, gdzie ważny jest nowoczesny, prosty wygląd dachu. Minimalne pochylenie dachu powinno mieć 22° (w zależności o formatu płytek).
Krycie francuskie jest najstarszym wzorem pokrycia z włókno-cementu. Ze względu na swój bezkierunkowy kształt jest doskonały do dużych powierzchni dachowych, dzięki czemu świetnie nadaje się do krycia dachów na domach w stylu stodoła. W tym wypadku minimalne pochylenie dachu wynosi 30°.
Deski elewacyjne
Cedral oferuje dwa modele desek elewacyjnych, czyli Cedral Click i Cedral Lap. Są w dwudziestu jeden kolorach do wyboru oraz dwóch strukturach powierzchni.
Deski dachowe Cedral Click łączy się na wpust, dzięki czemu tworzą gładką elewację o nowoczesnym wyglądzie. Oferowane są w dwóch opcjach wykończenia powierzchni: WOOD (struktura drewna) oraz SMOOTH (gładkie). Można je układać w poziomie lub w pionie.
Cedral Lap to deski elewacyjne idealne na elewacje domów w bardziej tradycyjnym stylu. Można je zastosować na całej fasadzie budynku, ale także połączyć z innymi materiałami i wykorzystać jako element dekoracyjny na narożnikach, ościeżach, pasach międzyokiennych, balustradach. Mają powierzchnię o strukturze drewna – WOOD. Można je układać w poziomie lub w pionie.
Deski elewacyjne dają ogromne możliwości dekoracyjne. Bryła domu nie musi być jednolita, bowiem z desek z włókno-cementu można tworzyć kompozycje kolorystyczne, co daje niepowtarzalne efekty. Cedral proponuje 4 kolekcje kolorystyczne desek, co może ułatwić łączenie różnych odcieni na elewacji. Są to kolekcje: Expressive, Classic, Design i Natural. W Expressive znalazły się takie kolory, jak czerwień cegły, szarość, metaliczny zielony, szary łupek czy bazaltowy szary. Classic, to harmonijna paleta kolorów takich, jak bieli, szarość, herbaciany zielony czy niebieski. Jasne barwy nadają domowi ponadczasowy charakter. Design jest to monochromatyczna paleta nowoczesnych barw oparta na czarnych i szarych odcieniach. Jest w niej także biel, srebrny czy platynowy szary. Kolory z kolekcji Natural efektownie zintegrują dom z naturalnym otoczeniem. To odcienie brązu, jak piaskowy, gliniany, orzechowy czy czekoladowy, a także szarość i kolor morski.
Płytki elewacyjne
Są to te same płytki, którymi można pokryć dach. Mogą mieć strukturę łupka lub gładką. Na elewacje stosuje się, podobnie jak na dachy, krycie podwójne, niemieckie, poziome, pionowe, prostokątne czy francuskie. Jednak jest jeszcze kilka metod krycia, stosowanych tylko na elewacjach.
Krycie pętelkowe płytkami z włókno-cementu Cedral tworzy fasady o wyrazistym wyglądzie. Płytki stosowane do tego krycia mają zaokrąglony lub ścięty prosto róg. Wymiary 20 x 20 cm i 30 x 30 cm.
Krycie woszczynowe tworzy na elewacji wzór plastra miodu. Pasuje zarówno do nowych budynków, jak i do renowacji elewacji zabytkowych obiektów. Charakterystyczny jest kwadratowy kształt płytki z przyciętym prosto narożnikiem. Wielkość płytek 20 x 20 cm i 30 x 30 cm.
Krycie Novum to efektowne, nowoczesne rozwiązanie na elewacje. To wariant krycia podwójnego, z ciągłym, pionowym połączeniem między płytkami włókno-cementowymi, które może mieć szerokość od 5 do 15 mm. Powstaje w ten sposób płaska, lekka optycznie, nowoczesna elewacja. Wielkość płytek 60 x 32 cm i 80 x 40 cm.
Co wybrać?
Wybór wzorów i kolorów jest duży, nic więc dziwnego jeśli trudno zdecydować, które deski czy płytki wybrać. Dlatego Cedral proponuje możliwość zamówienia próbek w wybranych kolorach. Warto je przyłożyć do elewacji, sprawdzić, jak prezentują się w połączeniu z kolorami i fakturami, które znajdują się na innych elementach budynku. Można także skorzystać z aplikacji, która umożliwia wykonanie wizualizacji na swoim domu. To bardzo pomocna metoda właściwego wyboru naszych produktów na konkretnej elewacji.
Więcej ciekawych treści o marce Cedral przeczytacie w zakładce na naszej stronie, a także śledząc ich codzienność w mediach społecznościowych – na Facebooku oraz Instagramie.