Projekt ten jest realizowany na terenie dawnego akademika zespołu geologicznego kopalni w Qingyuan. Zajmuje powierzchnię ponad 6000 metrów kwadratowych. W 1993 roku kopalnię zamknięto ze względu na wyczerpywanie się zasobów rudy, co doprowadziło do rozwiązania zespołu geologicznego. Od tego czasu tętniący życiem niegdyś obszar akademika pozostał opuszczony. W maju 2020 architekci otrzymali zlecenie projektowe. Celem było przekształcenie starego obiektu w nowe centrum dla lokalnych mieszkańców i osób poszukujących wypoczynku.
Projektując nową konstrukcję budynku w holu, jako podstawowe elementy konstrukcji sceny wykorzystano lokalnie dostępne materiały, takie jak czerwona cegła, drewno sosnowe i beton. Kontrolując relacje z krajobrazem oraz zarządzając wzajemną grą światła i cienia, chciano nadać przestrzeni charakterystyczny ton estetyczny, jednocześnie dopasowując się do oczekiwań ekonomicznych lokalnego budownictwa.
Przed lobby zaprojektowano trawnik o szerokości 18 metrów i długości 33 metrów. Ułatwi on organizację wesel na świeżym powietrzu i różnych innych wydarzeń towarzyskich. Jednocześnie projekt trawnika i małej architektury zapewnia malowniczy widok z zatopionej przestrzeni holu. Nad lobby zaprojektowano taras widokowy, dostępny z czytelni na drugim piętrze. Tutaj goście mogą zatrzymać się i cieszyć się harmonijnym widokiem pomiędzy budynkami na dziedzińcu i odległymi górami. Przy trawniku zaplanowano strefę rekreacyjną przy basenie.
Główny pokój gościnny to przekształcona pierwotna kwatera mieszkalna zespołu geologicznego dawnej kopalni pirytu. Poprzez połączenie pokoi i dodatkową konstrukcję zaprojektowano różne typy obiektów wakacyjnych. Oświetlenie obiektu zaprojektowano poprzez połączenie opraw zasilanych energią słoneczną z oświetleniem przewodowym. Oprawy zasilane energią słoneczną eliminują potrzebę wstępnego okablowania, dzięki czemu są bardziej opłacalne i przyjazne dla środowiska.
Lokalizacja: Qingyuan, Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA