W tym projekcie, na działce z dość dużą ilością ograniczeń wynikających z planu miejscowego, musieliśmy poradzić sobie ze zmieszczeniem rozbudowanych wymagań inwestorów jeśli chodzi o program funkcjonalny.
ROZMIESZCZENIE POMIESZCZEŃ
Poza standardowymi sypialniami dla rodziny 2+2, strefą sypialni master z własną łazienką i garderobą walk-in, kuchnią, przestronnym salonem, jadalnią i pomieszczeniami gospodarczymi, udało nam się zmieścić również spore domowe biuro, strefę rodzinnej bawialni, siłownię i dwustanowiskowy garaż. Inwestorzy marzyli również o wysokiej, dwukondygnacyjnej przestrzeni w strefie dziennej. Zależało nam na tym, by mimo dużego metrażu, dom był zgrabny w formie i nie przytłoczył działki, pozostawiając przy tym dużą przestrzeń ogrodu dla dzieci do zabawy oraz rodzinnych aktywności i wypoczynku.
STREFA ZEWNĘTRZNA
Bardzo ważnym elementem każdego z naszych projektów jest strefa wejściowa. Powinna być atrakcyjna wizualnie, mieć czytelną komunikację, a także powinna pozwolić schować się przed deszczem, gdy szukamy kluczy by otworzyć drzwi. W tym projekcie udało się takie zadaszenie uzyskać wysunięciem górnej kondygnacji nad strefę wejścia.
Równie istotne były dla nas także relacje funkcji we wnętrzach z przydomowymi strefami zewnętrznymi, których mamy w tym przypadku kilka i wszystkie przylegają bezpośrednio do budynku. Naszym zadaniem było sprawienie, by współgrały z architektura obiektu, jednocześnie oferując wygodne, funkcjonalne miejsce do spędzenia czasu z rodziną czy większą grupą znajomych. Uwzględniają one różne możliwe warunki atmosferyczne takie jak słońce czy deszcz oraz oferują odpowiednią formę schronienia.
Mamy tutaj taras zasłonięty zadaszeniem stałym, z miejscem do grillowania, taras częściowo przesłonięty, przekryty zadaszeniem ażurowym, które częściowo zacienia, wpuszczając jednak światło do jadalni i salonu. W niedalekiej odległości od tarasu zaprojektowaliśmy bezpieczne utwardzone miejsce na ognisko z siedziskami. Dodatkowo, zauważyliśmy możliwość stworzenia też małego zadaszonego tarasu na poranną kawę w promieniach słońca, przylegającego bezpośrednio do kuchni.
Inwestorzy wyrazili też marzenie o tym, by w przyszłości na ich działce pojawił się basen. Projektując takie elementy stawiamy duży nacisk na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. W tym wypadku, z uwagi na dzieci inwestorów, zaproponowaliśmy mobilną platformę, która zamknie basen gdy nie ma ich w domu, a jednocześnie może służyć jako taras.
WYGLĄD ZEWNĘTRZNY DOMU
Elewacje podzieliśmy kolorystycznie i materiałowo na część w płytce klinkierowej i białym tynku. Bryła parteru w płytce klinkierowej będzie bezproblemowa w obsłudze zwłaszcza przy bawiących się w ogrodzie dzieciach, natomiast biała otynkowana górna część budynku dodaje całości czystości i lekkości.
Bądź na bieżąco i śledź TRZY.BE Architekci na ich mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.
Projekt: Projekt koncepcyjny, projekt budowlany i wykonawczy budynku jednorodzinnego
Powierzchnia budynku: 330 m2
Lokalizacja: pod Wrocławiem, Polska
Projekt: 2023
Realizacja: od 2024