Projekt i budowa kabiny o powierzchni 12 metrów kwadratowych, zlokalizowanej na dachu istniejącego budynku w popularnej dzielnicy San Juan w Quito, Ekwador. Casa parásito to obiekt o minimalistycznym designie, skupiający się na zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych osoby lub młodej pary: obejmuje: łazienkę, kuchnię, łóżko, miejsce do przechowywania i przestrzeń do bycia (jedzenie, praca i spotkania towarzyskie), które zabezpieczają wszystkie urządzenia mieszkalne na zmniejszonej powierzchni.
Projekt powstał w oparciu o fasadę w kształcie litery A. Jego koncepcja wywodzi się z poszukiwania optymalnej przestrzeni do życia w zależności od prowadzonej przez nas działalności. Zaproponowano rdzeń prostokątny, w którym wykonywane są wszystkie czynności stojące i z którego można uzyskać dostęp do wszystkich pomieszczeń użytkowych, takich jak: blat kuchenny, łazienka, łóżko, schowek, biurko itp. Pomieszczenia użytkowe przylegające do rdzenia prostokątnego, mieszczą się w trójkątach i rombach. Geometrie te, poza tym, że zawierają własną aktywność, zapewniają stabilność całej konstrukcji.
Projekt składa się z 3 modułów utworzonych z 4 ram konstrukcyjnych, które łączą przestrzenie wolne od obiektów użytkowych, w celu maksymalnego wykorzystania kubatury i zmniejszenia powierzchni zabudowanej. Pozwala to na elastyczne wykorzystanie przestrzeni prostokątnego rdzenia dla wygody wykonywania czynności w mieszkaniu.
Dzięki dużemu oknu projekt wpuszcza naturalne światło przez północną fasadę. Otwiera się widok na miasto i wulkany Cotacachi, Imbabura, Mojanda i Cayambe. Z kolei matowe szkło na południowej elewacji zapewnia dobre doświetlenie, wentylację i prywatność wobec sąsiadów. Elewacje wschodnia i zachodnia, które przez cały rok są bezpośrednio nasłonecznione, są całkowicie zamknięte, aby uniknąć dostępu bezpośredniego światła słonecznego. W przypadku ścian wewnętrznych i podłóg jako wykończenie stosuje się płyty OSB. Do ścian zewnętrznych i dachu, panele stalowe. Biorąc pod uwagę konstrukcję drewnianą i podkonstrukcję do mocowania paneli metalowych, stworzono 12-centymetrową pustkę izolacyjną wypełnioną włóknem kokosowym jako materiałem izolacyjnym. Do mocowania projektu do płyty istniejącej konstrukcji służą fundamenty stalowe.
Chociaż możliwa jest realizacja projektu na działkach miejskich lub wiejskich bez istniejącej konstrukcji, w idealnym przypadku jego budowa powinna odbywać się na niedostatecznie użytkowanych dachach budynków miejskich, które są solidne pod względem konstrukcyjnym. Budynki, w których można podłączyć się do istniejącej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektrycznej. W ten sposób już na bardzo małą skalę, przy minimalnych nakładach gospodarczych i zużyciu zasobów, możemy przyczynić się do zagęszczenia miasta, a także przyczynić się do zachowania dziedzictwa architektonicznego.
Lokalizacja: Quit, Ekwador
Tekst: nowoczesna STODOŁA