Kiedy architekt Malcolm Davis i kierownik projektu Elsa Brown zobowiązali się do remontu domu Jen i Adriana w San Francisco, wiedzieli, że nie będzie łatwo. „Jen ma tytuł magistra architektury” – śmieje się Davis. Położona w dzielnicy Inner Richmond, przy odcinku drogi, który w czasie pandemii stał się przeznaczony wyłącznie dla pieszych, posiadłość wydawała się idealnym miejscem na wychowanie trójki dzieci pary, a jej historyczne elementy (fasada zachowała nuty stylu First Bay Tradition) sięgające 1907 r. również wpisywały się w ich gusta.
Para zatrudniła firmę Malcolm Davis Architecture, aby uprościć układ i zapewnić dostęp światła dziennego i widoków na zewnątrz. „Klienci chcieli oświetlić i zreorganizować swoją historyczną rezydencję w San Francisco, ale bez przeprowadzania jej całkowitego remontu” – mówi Davis. „To stanowisko bardzo popieraliśmy, a ponieważ Jen była pokrewną duszą, która miała podobne zdanie na temat wyglądu i stylu projektu, wiedzieliśmy, że nasza estetyka od samego początku będzie dobrze ze sobą współgrać”.
Przez dziesięciolecia posiadłość była domem dla sporej części właścicieli o szerszym zakresie estetyki. Jadalnia i kuchnia były oddzielone, a przy obu znajdował się mały taras, na który można było wejść przez francuskie drzwi. Do ogrodu za nim można było dotrzeć jedynie stromymi schodami, przez co wydawał się odległy. Miało się wrażenie, że front domu First Bay Tradition – z piękną, nienaruszoną fasadą – ustąpił miejsca, cóż, bałaganowi. „Praca z obiektami historycznymi w San Francisco zawsze stanowi wyzwanie” – mówi Davis. „Nie bez powodu są one silnie chronione, a kodeks planowania zawiera wiele zapisów dotyczących tego, co można, a czego nie można zmienić”.
Modernizacja domu
Zespół znalazł rozwiązanie polegające na utrzymaniu istniejącego przedpokoju i pokoju w niezmienionym stanie, ale otwarciu tylnych przestrzeni na połączoną kuchnię, jadalnię i salon z dolnym tarasem. Przestrzenie te rozciągają się na powiększony taras przez zestaw przeszklonych drzwi, które praktycznie znikają, a do ogrodu prowadzi seria kaskadowych schodów. W innym miejscu Davis zachował istniejącą klatkę schodową, ale dodał drugą, aby wykorzystać wysokość uzyskaną dzięki niedokończonemu poddaszu. Świetliki podkreślają dach, a nowe okna przyciągają światło do każdego zakątka. W tarasie znajduje się nawet otwór, przez który światło słoneczne dociera do sypialni w piwnicy. „Większość pomieszczeń otrzymuje teraz światło z dwóch, jeśli nie trzech kierunków, tworząc interaktywną jakość światła o zmiennej jakości w ciągu dnia” – mówi Davis.
„Znalezienie miejsca na nową klatkę schodową prowadzącą na nowo wykończone poddasze było wyzwaniem na początku projektu” – mówi Davis. „Nie chcieliśmy przytłaczać oryginalnych schodów, układając nowe na górze – dałoby to efekt przeciwny do domu wypełnionego światłem. Rozwiązaliśmy ten problem, dodając dodatkową klatkę schodową na drugim piętrze, przylegającą do oryginału” – mówi Davis. „Chociaż nie jest to rozwiązanie najbardziej wydajne przestrzennie, miało ono kluczowe znaczenie dla zastosowanych przez nas technik udostępniania światła i znacznie poprawiło wynik renowacji”.
Wykończenie wnętrz
Kiedy przyszedł czas, aby skupić się na wnętrzu domu, Davis i jego zespół ściśle współpracowali z Jen. Ponieważ oryginalny dom został wykończony z surowego mosiądzu, zaprezentowano ten materiał jako ukłon w stronę historii – i stanowi on wyraźny element wyspy kuchennej. Jen wybrała podłogi z ciemnego drewna, podczas gdy reszta domu utrzymana jest w neutralnych, ale ciepłych kolorach. „Zdecydowaliśmy się wykorzystać tę bogatą kolorystykę również na tylnej elewacji, używając barwionych na ciemno gontów i pionowych drewnianych bocznic na zewnątrz” – dodaje Davis. Para żartowała, że większość koloru zapewnią ich dzieci. „Chcieliśmy także, aby z biegiem czasu dom pokrył się patyną i aby celebrowano w nim życie rodziny” – mówi Davis. „To był stały motyw przewodni, gdy dokonywaliśmy wyborów projektowych”.
Lokalizacja: San Francisco, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA