The Refuge narodził się jako prototyp opracowany przez partnerską firmę specjalizującą się w suchej zabudowie. Minimalistyczna typologia z tą samą koncepcją co namiot kempingowy, ale z całą niezbędną infrastrukturą zapewniającą komfortowe wrażenia to kwintesencja Refuge in the Valley.
Gdy tylko projekt został ukończony, zrozumiano, że interesujące jest przetestowanie jego funkcjonalności „na zewnątrz”. Cała konstrukcja została wstępnie zmontowana aż do miejsca, w którym miała zostać wstawiona: Serra Gaucha, w Rio Grande do Sul. Wybrana pozycja była strategiczna. The Refuge wstawiono między drzewa, w istniejące środowisko i zwrócono w stronę jeziora i pięknego krajobrazu regionu Vale dos Vinhedos. Wrażenie z wnętrza przestrzeni przypomina przebywanie w łodzi ze względu na widok.
Aby zapewnić samowystarczalność konstrukcji, pierwszym elementem uwzględnionym w projekcie było wychwytywanie energii słonecznej. Służy do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną i podgrzewanie wody. Dach posiada dwa połacie o stromych spadkach, gwarantujące łatwą konserwację, np. usuwanie liści opadających z drzew. Cała jego konstrukcja jest wykonana w systemie lekkiej ramy stalowej z profilami konstrukcyjnymi ze stali formowanej na zimno, z izolacją termiczną z płyt OSB i wełny szklanej oraz zewnętrznym zamknięciem z wstępnie malowanych płytek falistych w kolorze białym. Do The Refuge prowadzi ścieżka z nieregularnego bazaltu – typowego kamienia tego regionu – oraz drewniany taras biegnący nad jeziorem, gdzie użytkownicy mogą łowić ryby lub pływać kajakiem. Wewnętrzna podłoga z naturalnego drewna łączy przestrzeń między salonem, wyposażoną kuchnią i łazienką. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń i wrażenie kabiny, między tymi środowiskami nie ma drzwi. Na antresoli, przestrzeni przeznaczonej do spania, okno w całości wykonane ze szkła przed łóżkiem daje wrażenie przebywania w koronach drzew.
Lokalizacja: Bento Gonçalves, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA