Thai Residence

Coletivo de Arquitetos Joana França
Partnerzy

O inspiracji

Dom, zaprojektowany w nadmorskiej okolicy w Sergipe, był początkowo przeznaczony na wakacje. Wkrótce stał się jednak główną rezydencją rodziny.

Realizację projektu zdefiniowano w dwóch bryłach: pawilonie głównym, obejmującym niemal cały program domu oraz przylegającej do niego bryle, ukształtowanej wieloboczną płytą. Mieści się w niej strefa gastronomiczna, usługowa i garażowa. Główny blok ma dwie wewnętrzne kubatury funkcjonalne. Obie o kameralnym charakterze. Oddzielone od siebie programem socjalnym domu, na który składa się zintegrowana kuchnia, jadalnia i pokój dzienny.

Decyzje projektowe miały na celu rozwiązanie lokalnych ograniczeń nadmiernego nasłonecznienia i kierunku wiatru. W celu zapewnienia komfortu klimatycznego rezydencji zastosowano okapy, balkony, bryzy oraz szczeliny między kubaturami. Wszystko w celu uniknięcia mostków termicznych. Ruchome bryzy służyły do filtrowania padającego światła słonecznego. Pełniły także funkcję uszczelnienia domu. Ich przepuszczalność przyczyniła się do utrzymania aktywnej wentylacji wewnątrz rezydencji. Nawet w stanie zamkniętym.

Duży nacisk kładziono na obecność cegły pełnej, wykorzystywanej na różne sposoby i w różnych sytuacjach, jako element uszczelniający, posadzkowy czy zacieniający. Wraz z drewnem i dominującym białym chromem na ścianach, materiały te biegną w całym budynku. Zapewniają trwałość i łatwość konserwacji w czasie.

Architektura krajobrazu przenikała wewnętrzne i zewnętrzne obszary domu. Wzdłuż elewacji frontowej wybrano gatunki o mniejszych wymaganiach wodnych i przystosowane do suchych i silnie nasłonecznionych klimatów. W wewnętrznej i tylnej części domu stworzono ogród o bardziej tropikalnym charakterze, który pomógł zaprojektować przestrzenie trwałości i przejściowych relacji między wnętrzem a zewnętrzem.

Lokalizacja: Aracaju, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA