Dos casas en Vidrà

Sau Taller d'Arquitectura Andrés Flajszer
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Działka ma wymagającą topografię z ponad 4-metrowymi nierównościami na osi północ-południe. Z drugiej strony działka ma bardzo dobrą orientację, jest nasłoneczniona przez cały dzień i ma uprzywilejowane widoki na krajobraz – Góry Bisaura, miasto, a przede wszystkim kościół i jego dzwonnicę.

Główne cele projektu Dos casas en Vidrà to z jednej strony osiągnięcie niskiego wpływu na środowisko i wysokiej efektywności energetycznej. Z drugiej oferowanie wysokiej jakości produktu po konkurencyjnych kosztach. Architekci znaleźli sposób na osiągnięcie tych celów.

Przede wszystkim pracowali z neutralnymi materiałami. Z ideą maksymalnego wykorzystania cech każdego z nich i zmniejszenia wpływu na środowisko w procesie budowlanym. W ten sposób zaprojektowano duży cokół betonowy, który niweluje nierówności działki. Po wykonaniu cały projekt jest rozwijany z suchą zabudową opartą na konstrukcji z drewna klejonego, wykończeniem wnętrz z trójwarstwowych paneli jodłowych, izolacją z włókien drzewnych i elewacją wentylowaną z płytą kompozytową drewniano-cementową. Po drugie, priorytetowo potraktowano standaryzację i modelowanie BIM. W ten sposób uniknęli strat materiału i znacznie obniżyli koszty. Wreszcie strategia formalna i materialność jest konsekwencją odczytania pejzażu Bisaura. Nie tylko drewno, płytki i panele kompozytowe elewacji przywołują krajobraz i jego materialność, ale także sama bryła się wyróżnia. Wolumetryczna siła niemal abstrakcyjnego dzieła zakotwiczonego w krajobrazie wyróżnia się, podobnie jak wielkie wiejskie domy z XIX wieku, tak charakterystyczne dla Vidrà.

Lokalizacja: Vidrà, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA