Casa Al znajduje się w pobliżu historycznego centrum Castelmuzio. Posiadłość położona jest w połowie wzgórza i wychodzi na kościół parafialny S. Anny w Camprena, dawny klasztor benedyktynów z XV wieku. Pierwotny budynek folwarczny, którego cechy typologiczne i sposób budowy datuje się na drugą połowę XIX w. Aż do lat 50. XX wieku podlegał kolejnym dobudowom i przebudowom.
Kontynuacja historii
Projekt dostosował budynki do potrzeb klienta poprzez przestrzenną redystrybucję i reinterpretację wnętrz. Wprowadzeno również współczesne systemy mechaniczne bez zwiększania lub zmiany istniejących kubatur. Nie zmieniono także oryginalnych cech architektonicznych elewacji, regulowanych przepisami o ochronie krajobrazu. Rezultatem jest projekt, który opowiada dwie pozornie różne, ale ściśle powiązane historie. Zewnętrzna strona domu nawiązuje do jego pamięci, podczas gdy jego serce wyraża teraźniejszość. Dom z dwoma poziomami i antresolą zorganizowano wokół podwójnych kubatur, nowych widoków i płynnych przestrzeni wewnętrznych. Orientacje, widoki i relacje między wnętrzami a otaczającymi je przestrzeniami kierowały głównymi wyborami projektowymi.
Przemyślane rozplanowanie
Na parterze wybrano południe jako najlepszą orientację dla jadalni i kuchni. Dobrze doświetlone zimą i w bezpośrednim kontakcie z otoczeniem. Od strony północnej znajduje się dawna przestrzeń stajni. Obecnie jest to salon z kominkiem i dwoma przeszklonymi drzwiami wychodzącymi na zewnątrz. Zewnętrzna przestrzeń utworzono przez tarasowanie zbocza pod górę. Wybrukowany dziedziniec jest dostępny przez dwoje francuskich drzwi, praktycznie powiększając salon na zewnątrz przy dobrej pogodzie. Na pierwszym piętrze znajduje się główny „apartament” od strony południowej z gabinetem, sypialnią, łazienką i garderobą. Pozostałe sypialnie wychodzą odpowiednio na wschód i zachód. Nowe wejście i połączone przestrzenie są najbardziej dynamiczne.
Lokalne techniki
Elewacje i dachy potraktowano zachowawczo przy użyciu lokalnych materiałów i technik. Główne materiały użyte na zewnątrz to piaskowiec, kamień lub terakota na progi i parapety; profile ze stali do balustrad i bram oraz nowe schody zewnętrzne. We wnętrzach zastosowano piaskowiec i ręcznie wykonany parkiet na podłogach.
Lokalizacja: Val d’Orcia, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA