Jak oszczędzać dzięki termomodernizacji domu?

Cedral

Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Jak oszczędzać dzięki termomodernizacji domu

Temat oszczędzania energii, obniżania kosztów utrzymania domu, rosnących cen energii stał się tematem numer jeden w budownictwie. Jeśli dodać do tego zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska, to widać, że konieczne są zdecydowane działania ekologiczne i ekonomiczne. Jednym z nich jest termomodernizacja budynków – remont, który przyniesie wymierne oszczędności.

Dom efektywny energetycznie

Warto na wstępie powiedzieć o efektywności energetycznej domów. Co w praktyce oznacza określenie dom efektywny energetycznie? Najkrócej rzecz ujmując, im mniej energii trzeba dostarczyć, by ogrzać czy schłodzić pomieszczenia, podgrzać wodę użytkową, tym lepsza jest efektywność energetyczna domu. Nowe domy powinny być tak budowane, by mieć niemal zerowe zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania. Chodzi o zmniejszenie zapotrzebowania na energię oraz o jak największe wykorzystanie źródeł odnawialnych. To samo dotyczy domów remontowanych – proces termomodernizacji powinien dać w efekcie jak najlepszą efektywność energetyczną budynku.

Od 2021 r. jednorodzinne domy mieszkalne powinny się charakteryzować wskaźnikiem zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji pomieszczeń oraz podgrzania wody użytkowej – tzw. współczynnik EP – na poziomie poniżej 70 kWh/(m2*/rok). Przy ocenie efektywności energetycznej bierze się pod uwagę między innymi izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych.

Zyskaj 25% darmowej energii

Najtańsza energia to ta, której nie zużywamy. Okazuje się, że 25% strat energii w domu może być spowodowane słabą izolacją ścian albo wręcz jej brakiem. Zatem przeprowadzenie remontu, polegającego na dociepleniu przegród takich, jak ściany zewnętrzne czy dach to inwestycja, która przyniesie oszczędności na kosztach energii. W większości przypadków w Polsce dociepla się ściany od zewnątrz.

Izolacja zewnętrzna budynków to ciepło i estetyka

Termomodernizacja domów to przede wszystkim ich ocieplenie. Wykonuje się je głównie ze styropianu lub wełny mineralnej.

Zalety izolacji zewnętrznej:

  1. Całość prac odbywa się na zewnątrz, więc w mieszkaniu nie ma bałaganu, brudu, kurzu. Nie trzeba się wyprowadzać na czas remontu.
  2. Warstwa ocieplenia nie zmniejsza powierzchni domu. Grubość izolacji musi wynosić od 15 do 20 cm – przy zewnętrznej izolacji nie wpływa to na powierzchnię użytkową domu.
  3. Renowacja elewacji. Ocieplenie ścian to jednocześnie możliwość odnowienia wyglądu bryły domu, a wręcz zmiany jej charakteru. Taką możliwość dają między innymi deski elewacyjne Cedral z włókno-cementu.
  • Produkuje się je z mieszaniny włókien celulozowych, cementu, piasku i wody, są więc materiałem naturalnym, ekologicznym,
  • Deski Cedral są objęte 30-letnią gwarancją producenta.
  • Ich trwałość ocenia się na 50 lat.
  • Nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. A to są kolejne oszczędności – elewacja nie wymaga nakładów finansowych przez kilkadziesiąt lat.
  • Elewacja wykończona deskami Cedral jest wodoszczelna, odporna na trudne warunki atmosferyczne, jak mróz, grad, ulewy i silny wiatr.
  • Włókno-cement jest także odporny na korozję biologiczną, jak gnicie, na porastanie mchem czy uszkodzenia spowodowane ptasimi odchodami.
  • Elewacja z włókno-cementu jest niepalna i nie rozprzestrzenia ognia.

Fasada wentylowana z systemem Cedral składa się z konstrukcji wewnętrznej oraz okładziny przeciwdeszczowej, która chroni dom przed czynnikami atmosferycznymi. Między nimi znajduje się szczelina wentylacyjna, umożliwiająca przepływ powietrza. To nie tylko izolacja termiczna, ale także  akustyczna oraz metoda odprowadzania wilgoci ze ścian.

  1. Redukcja mostków termicznych. Izolacja zewnętrzna chroni elewację przed złymi warunkami pogodowymi, zmniejsza liczbę mostków termicznych którymi może uciekać ciepło z domu. Umożliwia także znacznie lepszą regulację wilgotności w domu.
  2. Oszczędność energii

Ocieplenie domu jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów oszczędzania energii. Co ważne, w Polsce od 2018 r. funkcjonuje program Czyste Powietrze, dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie do termomodernizacji budynków, w tym właśnie izolacji termicznej ścian.

Więcej informacji o produktach Cedral znajdą Państwo w zakładce „Materiały” oraz na Instagramie i Facebooku.

Partner

Cedral