Przeciwpowodziowy U-House

Ushijima Architects Takahiro Ushijima
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Japońskie studio Ushijima Architects ukończyło małą drewnianą STODOŁĘ w prefekturze Shiga. Pomieszczenia mieszkalne wzniesiono na betonowej podstawie, aby zmniejszyć skutki ewentualnych powodzi.

Widmo globalnego ocieplenia

U-House zlokalizowano w pobliżu Biwa-ko, największego słodkowodnego jeziora w Japonii. Ryzyko dla bryły stanowi obszar dawnych mokradeł wykorzystywanych do uprawy ryżu, co prawda zasypanych po drugiej wojnie światowej. Uznając wpływ, jaki kryzys klimatyczny i podnoszący się poziom wód mogą mieć na to miejsce w najbliższej przyszłości, firma Ushijima Architects z Yokohamy postanowiła stworzyć dom, który mógłby wytrzymać powódź. „[Obszar] był wielokrotnie atakowany przez powodzie po zasypaniu pól. Jednak pamięć o tym została zapomniana, ponieważ ulepszono technologię ochrony przeciwpowodziowej i zbudowano wiele nowych rezydencji” – wyjaśnił założyciel Takahiro Ushijima. „Istnieje jednak możliwość, że obszar ten ponownie zaatakuje powódź z powodu globalnego ocieplenia. Ewentualnie trzcina rozpanoszy się po terenie, jeśli populacja tego obszaru będzie się nadal zmniejszać, a poziom wody w Biwa-ko się obniży” kontynuował.

Lewitujący U-House

Nie możemy przewidzieć przyszłości tego miejsca, więc zaprojektowano dom, mając świadomość dwóch elementów: powodzi i trzciny. U-house stoi na betonowej podstawie, unosząc metalową dolną kondygnację nad ziemię. W ten sposób stworzono mały taras wokół domu z miejscami do siedzenia i hamakiem. Cienkie drewniane kolumny wokół krawędzi betonowego tarasu podtrzymują górną kondygnację domu. Ta wystaje na zewnątrz, osłaniając przestrzeń poniżej. Betonowa podstawa tworzy punkt odniesienia w głównej przestrzeni mieszkalnej. „Pierwsze piętro jest podtrzymywane przez ukośne i pionowe drewno” — wyjaśnił Ushijima. „Konstrukcja jest lekka i wtapia się w trzciny, [a] poziom podłogi ucieka przed zalaniem”.

Dwa światy

Wewnątrz parter zawiera elastyczną przestrzeń życiową. Tutaj betonowa podstawa tworzy płaszczyznę zwieńczoną drewnianym parapetem pod dużym oknem. Dwie połówki domu wyrażono na zewnątrz przez kontrast betonu i metalu z poczerniałymi drewnianymi deskami. Z kolei wewnątrz poprzez szorstki beton na parterze i odsłonięte drewno na pierwszym piętrze. Czarne drewniane podłogi na górnym poziomie U-House odbijają się echem od zewnętrznej okładziny. Długi drewniany stół jadalny zapewnia widok na okolicę przez dwa wysokie, cienkie okna. „Materiały użyte w projekcie to głównie japoński cedr i cyprys, występują one w okolicach Biwa-ko” – powiedział Ushijima. „Mam nadzieję, że chociaż natura jest zmienna, ten dom będzie stabilny i będzie unosił się w trzcinach i wodzie jak łódź” – dodał.

Lokalizacja: Prefektura Shiga, Japonia
Tekst: nowoczesna STODOŁA