W jednorodzinnym domu w Małopolsce elegancja doskonale współgra z funkcjonalnością. Budynek wypełniony jest przyszłościowymi technologiami, które zapewniają komfort mieszkania i maksymalną niezależność energetyczną. To między innymi zasługa zintegrowanego dachu solarnego od SunRoof.
– „Zależało nam, aby połączyć estetyczny wygląd domu i samowystarczalność bilansową pod względem zużycia energii elektrycznej. Z rozwiązaniem przyszedł SunRoof, który wykonał instalację fotowoltaiczną wkomponowaną w bryłę budynku” – mówi właściciel nieruchomości. Za wyborem systemu 2w1 przemówił także aspekt ekonomiczny – „Okazało się, że koszt dachu solarnego jest niewiele wyższy od tradycyjnego pokrycia dachu blachą, a zyskujemy możliwość produkowania energii elektrycznej na własne potrzeby. Tym samym zdecydowanie skracamy czas zwrotu z inwestycji” – dodaje inwestor.
Minimalizm i trwałość na lata
Dach solarny został zaprojektowany z dbałością o detale. Idealnie dopasowane, bezramkowe moduły fotowoltaiczne tworzą gładką, jednolitą powierzchnię pokrycia i zapewniają szczelność systemu. Termicznie hartowane szkło gwarantuje zaś wysoką odporność na warunki atmosferyczne i wytrzymałość porównywalną do dobrej jakości dachówki ceramicznej.
SunRoof 2w1 nie tylko pełni rolę tradycyjnego dachu, lecz także wyróżnia się ponadczasowym designem. Już na pierwszy rzut oka zaskakuje pięknem tkwiącym w minimalizmie. Nie zaburza bryły budynku, jak to bywa w przypadku standardowych paneli montowanych na dachu, ale stanowi jego estetyczne zwieńczenie. Pokrycie zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi pozwala uniknąć kompromisu między tym, co atrakcyjne wizualnie, przyjazne środowisku i praktyczne.
Oszczędność i niezależność energetyczna
Jak wskazuje nazwa technologii, SunRoof to rzeczywiście system 2w1 – docelowe pokrycie dachowe i własna elektrownia. Dach solarny o mocy 27,95 kWp wytworzy rocznie 24,05 MWh darmowej energii elektrycznej. W budynku zastosowano zatem szereg komfortowych rozwiązań zasilanych energią ze słońca, wśród nich system inteligentnego domu GRENTON, dodatkowe automatyczne systemy nawadniania, automowery, saunę, pompę ciepła wraz z klimatyzacją, kino domowe czy ładowarkę samochodową.
Inwestorowi zależało na maksymalnym wykorzystaniu potencjału dachu, ale jak sam zaznacza, przy obecnych cenach energii oraz zmianie sposobu rozliczania na net-billing okazuje się, że nawet przewymiarowana instalacja może przynosić jeszcze większe oszczędności niż w systemie opustów. Nadmiar energii można sprzedać do sieci, a jeśli powierzchnia dachu na to pozwala, to czemu nie skorzystać? Zwrot z inwestycji szacowany na etapie budowy wynosił około 8-10 lat, natomiast biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny energii skróci się on praktycznie o połowę.
– „Obecnie wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynkach. Dach solarny jest ekologicznym rozwiązaniem, które pozwala częściowo uniezależnić się od wpływu czynników zewnętrznych i zmian na rynku energii” – podsumowuje właściciel domu z dachem SunRoof.
Lokalizacja: Małopolska, Polska