Dom pod białym dachem

Cedral

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Projekt tego jednorodzinnego domu we Wrocławiu jest przykładem doskonałego dopasowania budynku do wielkość i kształtu działki. Prosta bryła z przeszkleniami, biały skośny dach i otoczenie przedwojennych wrocławskich domów – to dom nazwany przez jego projektantów „domem z zacięciem”. Elewację i dach budynku wykonano z płytek włókno-cementowych Cedral.

Dom z zacięciem

Skąd ta nazwa? Dwa narożniki bryły budynku zostały „zacięte” – w ten sposób powstały dwie głębokie loggie pod skośnym dachem.

nowoczesną STODOŁĘ zbudowano według projektu Pracowni Architektury Głowacki PAG. Architekci mieli za zadanie wkomponować nowoczesny dom w otoczenie, jakim są przedwojenne domy jednorodzinne. Zadanie było tym trudniejsze, że działka ma powierzchnię jedynie 760 m2.

A jednak zaprojektowano dom dający mieszkańcom poczucie prywatności, pomimo bliskości sąsiednich zabudowań. Wycofanie bryły w głąb działki i ścięcie narożników domu pozwoliło na zaplanowanie bardzo dużych okien, przez które rozpościera się widok na ogród, a nie na domy sąsiadów.

Elewacja i dach w bieli

Bryłę budynku pokryto w całości, zarówno na dachu jak i elewacji, włókno-cementowymi płytkami Cedral w rzadko spotykanym białym kolorze. Ten sam kolor również dominuje we wnętrzach obiektu (wnętrza zaprojektował Jacek Jara).

Ta spójność kolorystyki wnętrz z kolorem elewacji oraz dachu ma ogromne znaczenie estetyczne, kiedy tak, jak w tym projekcie, dom ma ogromne przeszklenia. Wtedy aranżacja wnętrz wizualnie łączy się z zewnętrzem domu.

Włókno-cement w wydaniu małoformatowym

Do domu we Wrocławiu wybrano małoformatowe płytki włókno-cementowe Cedral w kolorze białym. Dodatkowym atutem materiału jest powierzchnia, o strukturze naturalnego łupka, która podkreśla wyjątkowy charakter realizacji.

Niezwykle ważne jest to, że włókno-cement to jeden z najbardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska materiałów do krycia dachów i elewacji, certyfikowany deklaracją środowiskową produktu zgodnie z międzynarodowymi normami. Składa się wyłącznie z naturalnych surowców: cementu, włókien celulozowych, mączki wapiennej, wody i powietrza. Płytki z włókno-cementu skutecznie chronią budynki przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Są łatwe w obróbce, odporne na działanie wielu czynników oraz niezwykle wytrzymałe. Materiały Cedral dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach.

Nagroda w konkursie „Piękny Wrocław”

Dom zaprojektowany przez Pracownię Architektury Głowacki PAG może poszczycić się nagrodą w XXIX edycji konkursu „Piękny Wrocław” 2019. Doceniona została efektowna biała bryła domu, w której wycięto po przekątnej dwa narożniki. Przeszklenia na całej wysokości budynku otwierają dom na otoczenie, a także wypełniają go naturalnym światłem. Projekt został także doceniony na arenie międzynarodowej i nominowany w prestiżowym konkursie ArchDaily do nagrody „Building of the Year 2021”.

Dzięki takim projektom nie tylko Wrocław pięknieje!