Majamaja, czyli nadmorski domek w rejonie Helsinek

Pekka Littow MARC GOODWIN
Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Majanama został zapoczątkowany przez fińskiego architekta Pekkę Littowa, który czerpał swe inspiracje z fińskiego archipelagu, jego tradycji budowlanych i harmonii między człowiekiem a naturą. Projekt ma być udostępniony na wynajem dla tych, którzy chcą odpocząć w zgodzie z przyrodą, a tworzyć go będzie pięć domków oraz sauna.

Projektując swój pierwszy domek, który stanął już na skalistym nabrzeżu tuż obok wody, architekt wykorzystał sklejkę ze świerka i brzozy oraz zadbał o pełną samowystarczalność budynku. Koncepcję wystroju wnętrz dla pionierskiej chaty opracowała architektka wnętrz Päivi Meuronen, a projekt mebli – projektant przemysłowy Joska Heikkilä wraz z zespołem Majamaja.

Domek, który wykonany jest z pomalowanego na czarno, lokalnie pozyskanego drewna świerkowego, funkcjonuje w pełni poza sieciami miejskimi, a elektryczność zapewniają mu zamontowane na dachu panele słoneczne.  Do prostej chaty prowadzi wąski, drewniany taras, który tworzy most ponad skałami, ciągnąc się od skraju lasu po same drzwi wejściowe. Drugie drzwi otwierają się z kolei na drugi drewniany taras, który zawieszony jest nad skałami od strony morza. Z tej strony ściana jest w dużym stopniu przeszklona, otwierając wnętrze na bezpośredni widok na wodę, skały i las.

Domek, który wykonany jest z pomalowanego na czarno, lokalnie pozyskanego drewna świerkowego, funkcjonuje w pełni poza sieciami miejskimi. Elektryczność zapewniają mu zamontowane na dachu panele słoneczne.  Do prostej chaty prowadzi wąski, drewniany taras, który tworzy most ponad skałami, ciągnąc się od skraju lasu po same drzwi wejściowe. Drugie drzwi otwierają się z kolei na drugi drewniany taras, który zawieszony jest nad skałami od strony morza. Z tej strony ściana jest w dużym stopniu przeszklona, otwierając wnętrze na bezpośredni widok na wodę, skały i las.

Wnętrze nowoczesnej STODOŁY starannie przemyślano i zaplanowano. Znalazło się w nim miejsce na aneks kuchenny oraz niewielką łazienkę z suchą toaletą. Kompaktowe meble składają się stając się częścią ścian, kiedy potrzebna jest większa powierzchnia. Zabudowę kuchenną można przesłonić, zamykając drzwi wykonane z brzozowej sklejki.

Poza panelami słonecznymi domek wyposażono w zamknięty system wodny. Filtruje on wodę i minimalizuje ilość ścieków z prysznica i zlewu.

– „Celem projektu Majamaja jest pokazanie tego, w jaki sposób mała architektura, połączona z ekologiczną technologią, może zrekompensować brak wielkiej powierzchni oraz miejskiej sieci energetycznej” – mówi Pekka Littow.

– „Majamaja oferuje swym mieszkańcom możliwość oderwania się od codziennych obowiązków. Jak również doświadczania życia w harmonii z przyrodą, choć wciąż w pobliżu zgiełku dużego miasta” – dodaje architekt. Zwraca uwagę, że wystarczy 30-minutowa przejażdżka na rowerze, by dotrzeć do domku z centrum stolicy Finlandii.

Helsinki leżą na półwyspie i otoczone są z trzech stron morzem, a w całym archipelagu znajduje się aż 330 wysp. Majamaja jest częścią dużego projektu o nazwie „Strategia Morska Miasta Helsinki do 2030 r.” Jej celem są inwestycje, które mają sprawić, że w ciągu obecnej dekady tutejsze wyspy staną się popularnym celem turystycznym przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego. W ramach tej strategii Helsinki uruchomiły też aplikację o nazwie „Think Sustainably”. Służy ona mieszkańcom i turystom jako świadomy ekologicznie przewodnik miejski.

Lokalizacja: Helsinki, Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA