Wnętrze domu
Architekci i projektanci z dwóch firm Sanders Architecture i Britt Design Group, które stworzyły ten nowoczesny dom z rustykalnymi elementami, nazwali swój projekt „Ranczo Rocking 8”. Architekci mieli ogromne pole do popisu, ponieważ budynek powstawał na ranczu o powierzchni ponad 120 hektarów, a położony miał być wśród oryginalnych formacji skalnych, w miejscu z zachwycającymi widokami.
Właściciele Royce i Judy Mitchell latami przeczesywali swą ogromną, położoną na odludziu nieruchomość, aby znaleźć perfekcyjną lokalizację dla swojego nowego domu. Teksańska posiadłość o nazwie Brownwood została kupiona przez nich lata temu, a jej teren obejmuje wciąż działającą farmę oraz ranczo, na którym hodowane jest bydło. Pomysłów na lokalizację domu było wiele, ale w końcu parze udało się trafić na niewielkie wzgórze z ogromnymi głazami, skąd rozciągały się dalekie widoki na pola uprawne oraz wzgórzysty rejon ciągnący się za nimi. Było to idealne miejsce na dom, ponieważ nie tylko zachwycało swymi panoramicznymi widokami, ale też tworzyło dobre warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu ze względu na często wiejącą tu przyjemną bryzę.
Mitchellowie zwrócili się do Sanders Architecture i Britt Design Group z prośbą o realizację ich marzenia. Chcieli mieć funkcjonalny dom o estetyce współczesnego rancza i tak powstał projekt luksusowego i wygodnego domu o powierzchni 464 m2 – nowoczesnego, z czystymi liniami i o niskich kosztach utrzymania. Dla właścicieli nadrzędne znaczenie miało połączenie projektu z krajobrazem, więc architekci stworzyli szklane ściany oraz duże, otwierane okno w salonie, które wprowadza do wnętrza ogromną ilość naturalnego światła wraz z zachwycającymi widokami, a w gorące dni w domu pozwala poczuć przyjemną bryzę.
Projektanci z Britt Design Group doskonale uzupełnili pracę architektów wprowadzając do aranżacji wnętrz naturalne, proste i klasyczne materiały. Wykorzystali drewno, kamień, tynk, stal i beton. Tak, aby stworzyć przejrzystość materiału i formy, które nie będą konkurować z surowym pięknem krajobrazu.
– „Ustronna lokalizacja wymagała kreatywności. Musieliśmy znaleźć rzemieślników, którzy byliby w stanie dotrzeć na miejsce projektu, by misternie pokryć ściany tynkiem. Jak również wprowadzić elementy stalowe i piękną stolarkę o najwyższej jakości, czego przykładem są szafki zastosowane w kuchni i głównej łazience” – powiedziała Laura Britt z Britt Design Group.
Na zewnątrz
Spotkania na świeżym powietrzu to integralny element rozrywki w tym domu. W tym celu powstała więc zadaszona weranda z dużą ilością miejsca dla rodziny i przyjaciół. Posiada ona część wypoczynkową z niestandardową funkcją kominka i podwójnym telewizorem do oglądania wewnątrz i na zewnątrz. Jadalnia na świeżym powietrzu łączy się dużym oknem z barem, który znajduje się po drugiej stronie ściany. W różnych miejscach powstało wiele zadaszonych przestrzeni zewnętrznych. W tym otwarte przejście między dwoma apartamentami gościnnymi, które tworzy obszar pośredni, zapewniający cień i przyjemną bryzę.
Architekturę projektu podporządkowano zboczu i rozsianym tu głazom. Dom zdaje się wyrastać ze skały i pokrytych niską roślinnością dużych kamieni. Jeden z głazów otrzymał nawet od właścicieli swoją nazwę „Skała Zen” i znalazł się na eksponowanym miejscu tuż przy sypialni głównej.
– „Umiejscowienie budynku wśród głazów było sporym wyzwaniem – musieliśmy uważać, aby nie uszkodzić „Skały Zen” i istniejących drzew, więc przeprowadziliśmy kilka prób. Uchwycenie widoków wymagało starannego ukształtowania pomieszczeń i umieszczenia w odpowiednich miejscach okien. Tak, aby zoptymalizować widoki i światło dzienne. Jednocześnie nie stwarzając problemów związanych z oślepianiem mieszkańców i przyrostem ciepła w domu” – mówi architekt Chris Sanders z Sanders Architecture.
W planowaniu rozkładu domu wielkie znaczenie odegrał główny kierunek wiatru wiejącego w tym miejscu. Skały i głazy stały się inspiracją do subtelnych nawiązań do architektury wiejskiej i wykorzystywanych w niej materiałów.
– „Ten wiatr zainspirował nas do rozbicia budynku na dwie części. Główną chatę, w której mieści się sypialnia główna i pomieszczenia ogólnodostępne oraz obszar domu dla gości” – mówi Sanders.
– „W przyległej przestrzeni ulokowaliśmy basen i dziedziniec. Wiosną i jesienią główny pokój dzienny można otwierać z obu stron, a zachodnia strona z dużą, ruchomą ścianą wprowadza do wnętrza odświeżającą bryzę.”
Lokalizacja: Teksas, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA