Ultranowoczesna STODOŁA od BIAMS
Część frontowa – skrzydło numer 1 mieści na przyziemiu hol wejściowy z klatką schodową, dwa pokoje (gabinet i pok. gościnny) oraz dużą kuchnię z wyspą z podziałem na strefę brudną i czystą, bliżej jadalni. W łączniku z dachem płaskim, nad którym znajduje się taras, zaprojektowano jadalnie na minimum 12 osób z wykuszem do posiedzenia. Bryła tylna – skrzydło 2 zawiera duży pokój dzienny – salon z oranżerią i z sufitem katedralnym – tj. część dzienna na dwie kondygnacje. Wokół domu zlokalizowano basen w kształcie litery L. Z kolei wokół części dziennych znajdują się obwodowe tarasy, częściowo zadaszone.
Dom poprzez nietypowy i indywidualny rzut dostosowany do stron świata i nietypowej trapezowej działki, otoczonej z dwóch stron drogami ma również niespotykaną bryłę. Minimalistyczna elewacja od strony wschodniej izoluje dom i jego strefę prywatną od drogi. Również strefa wejściowa jest fortecowa i w ciemnej ścianie mieści się wejście do domu oraz okno narożna od pokoju gościnnego. Nad częścią wejściową znajduje się poddasze użytkowe. W związku z warunkami zabudowy i niską wysokością gzymsu, od strony tylnej powstała lukarna na całą niemal szerokość domu z możliwością wyjścia na taras nad jadalnią i zadaszoną częścią tarasu dolnego.
Czarno -biała
Część południowo-zachodnia tej czarno-białej STODOŁY to strefa dzienna, wypoczynkowa i miejsce relaksu. W oczy rzuca się przeszklona na dwie kondygnacje bryła ogrodu zimowego, zawierająca również przeszklony częściowo dach oraz wystające ramy zadaszające taras i basen przydomowy. Przerwany dach przez szklaną bryłę oranżerii dla jednej połaci ma przeciwwagę w postaci drugiej połaci dachowej wystającej nad taras zachodni. Natomiast taras południowy przed basenem zadaszony jest płaską wstęgą okalającą budynek od strony zachodniej i południowej.
Minimalizm przede wszystkim
Uzyskaliśmy dom bardzo nowoczesny, wręcz miejscami minimalistyczny. W którym ściana południowa i zachodnia są mocno przeszklone, natomiast północna wejściowa i wschodnia od ulicy niemal bez okien. Dodatkowo użyliśmy tylko dwóch kolorów. Białe elewacje i połacie dachów krytych membraną kontrastują z przyciemnianymi oknami, stolarką w kolorze czarnym i drobnymi czarnymi akcentami – górny wykusz, spody belek i ram okalających strefę do pływania.
Dwie bryły
Zaczęliśmy od dwóch białych domów w stylu nowoczesnej STODOŁY z łącznikiem. Jednakże bryła frontowa została zwiększona. Przy zachowaniu tego samego kąta dachu uzyskaliśmy ciekawy rysunek elewacji od ulicy, który dodatkowo według wymagań z warunków zabudowy nakazywał szczyt /y domu zwrócone właśnie w tę stronę. Potem „rozerwaliśmy bryłę południową otwarciem na schody do basenu i ogród zimowy z przeszkleniem. Bryła frontowa jest dwukondygnacyjna z poddaszem, natomiast tylna również dwukondygnacyjna, ale otwarta w całości. A w dalszej kolejności bryły połączyliśmy wstęgą okalającą basen, tarasy i front domu tworząc bryłę dynamiczną, nietypową, ale równocześnie spójną.
Niebanalna forma architektoniczna
Ten futurystyczny dom z pracowni architektonicznej BIAMS charakteryzuje się dobrym wpisaniem w działkę oraz strony świata, spełnia wymagania programowe Klientów oraz wypełnia restrykcyjne warunki zabudowy. Dodatkowo dobrze wpisuje się w nietypową działkę. Przy tak wielu założeniach wydawałoby się, że nie można zrobić wiele i w grę wchodzą tylko nieliczne rozwiązania. Ale u nas w pracowni BIAMS do tematu podchodzimy w pełni indywidualnie. Każdy nasz dom jest inny i niepowtarzalny oraz w pełni indywidualny. Łączą je pewne cechy stylu i sprawdzonych przez lata rozwiązań funkcjonalnych, ale nie ma tu mowy o nudzie, powtarzalności i typowości. Opracowujemy elewacje o bardzo dobrych kompozycjach, a bryły o bardzo ponadczasowych formach. To co charakteryzuje nasze domu indywidualne to również ich dynamizm i suspens, zarówno w zewnętrzu jak i wnętrzach.
Dom z basenem
Punktem wyjściowym do projektowania, oprócz wspomnianej działki był również basen przydomowy. Jego lokalizacja po południowej stronie działki była oczywista. Jednakże już kierunek niecki basenowej, jak również jej kształt nie od razu był jasny. Dom to nie tylko funkcja i bryła, ale również jego otoczenie i elementy zewnętrzne i towarzyszące. Zatem tarasy, zarówno to zadaszone, jak i otwarte, baseny, elementy zacieniające winny być spójne z bryłą i całym założeniem projektowym. Dlatego projektujemy wszystkie elementy i zwracamy uwagę na ich powiązania z bryłą, wnętrzem i otoczeniem sąsiadującym by były nie tylko ulokowane w jak najlepszym miejscu, ale również w pełni pasujące do domu i jego koncepcji.
Przywiązanie do detali
Architektura obiektu to nie tylko jego funkcja. Nie da się zaprojektować dobrego obiektu zaczynając od samej funkcji i programu użytkowego. Nie da się również stworzyć bryły bez równoczesnym myśleniu o aranżacji. Stąd projektowanie winno być pełne i kompleksowe. W BIAMS myślimy holistycznie o projektowaniu domów indywidualnych. Stąd nasze obiekty są dopracowane pod każdym względem. Jedne elementy wynikają z pozostałych. Znaczenie ma nie tylko bryła i forma, ale również dobór materiałów, kompozycje poszczególnych elewacji, proporcje. Dostosowanie do warunków to jedno, dopasowanie do wymagań i otoczenia to też ważny aspekt, ale uzyskanie dobrej i ciekawej bryły i formy wpasowującej się jeszcze w estetykę i inspiracje Klienta wymaga doświadczenia, precyzji i dużej wiedzy. Dlatego po projekty indywidualne domów, willi i rezydencji zapraszamy do BIAMS – Architekt domów cała Polska.
Lokalizacja: Powiat gryficki, Polska