Niewielki domek, ukryty za zmieniającymi swój kolor w słońcu deskami modrzewiowymi, zapewnia swym mieszkańcom zaskakująco dużą przestrzeń wewnętrzną. Gdzie czescy architekci szukali inspiracji? W łodziach i ich niewielkich kabinach, co wyjątkowo pasuje do lokalizacji domku, który stanął tuż nad brzegiem zalewu, w pobliżu zapory Vranov w południowo-wschodnich Czechach.
Architekci z firmy Prodesi / Domesi stworzyli oryginalny projekt, którym – pomimo niewielkiej powierzchni 61 m² – cieszyć się mogą nie tylko właściciele, ale też rodzina i przyjaciele. Niewielki budynek zapewnia dużo miejsca, zarówno na wieczorne spotkania, jak i do spania. W każdym zakątku domu znajdują się niepozorne schowki, dzięki czemu wszystko ma tu swoje miejsce – jak w kabinie na łodzi. Wnętrza domu, choć są ze sobą połączone, zapewniają sporo prywatności, szczególnie na poddaszu. Cały dom ukryty jest w otoczeniu lasu świerkowego, a duże przeszklenia wychodzą na zapierające dech w piersiach widoki na taflę wody.
Architekci nie zapomnieli o spuściźnie tego miejsca i to właśnie od niej wszystko się zaczęło. Wcześniej miejsce to z niewielkim, wiejskim domkiem, należało do dziadka właściciela. Kiedy nowy inwestor przejął działkę, zwrócił się do architektów Prodesi/Domesi z konkretnym zadaniem. Chciał mieć drewniany dom, który powstanie na istniejących już fundamentach, ale będzie nacechowany wszystkim tym, co posiadają nowoczesne budynki z drewnianą konstrukcją. Miejsce to miało stać się rajem dla jego rodziny, do którego z przyjemnością będą uciekać w weekendy i wakacje. Architekci musieli więc poradzić sobie z trudnym terenem, znajdującym się w lesie blisko wody, a także z planem kondygnacji pierwotnej chaty, którego musieli trzymać się podczas wznoszenia nowej, drewnianej konstrukcji.
– „Budowa nowego domu prowadzona była jednocześnie z planowaniem wystroju wnętrz, abyśmy mogli dobrze wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, jaką oferował nam pierwotny dom należący do dziadka” – mówi architektka Klára Vratislavová.
Ostatecznie w tę niewielką przestrzeń o wymiarach 5 x 8,5 m udało się wpasować jadalnię, pokój dzienny z niezwykłym widokiem na wodę, przestronny hol wejściowy z ławką, na której można wygodnie usiąść, by zmienić buty, łazienkę, osobne WC, spiżarnię i pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze powstały większe i mniejsze sypialnie oraz garderoba.
– „Przy projektowaniu piętra przyjęliśmy odwrotne podejście. Najpierw stworzyliśmy niezbędne przestrzenie na sypialnie, a następnie „odcięliśmy” wystającą część dachu, tak aby dom był jak najmniejszy. Naszym celem było zaprojektowanie budynku, który niepozornie wkomponuje się w zielony stok nad wodą, gdzie dominują skromne, stare domki” – dodaje Klára Vratislavová.
Ważną inspiracją dla architektów, zwłaszcza przy projektowaniu wnętrza, stały się kabiny na statkach. Pomysł ten pojawił się nie tylko ze względu na ograniczoną przestrzeń, ale także ze względu na pobliską taflę wody. Wszystko w tych niewielkich pomieszczeniach praktycznie zaaranżowano, wykorzystując dosłownie każdy centymetr wolnego miejsca. Imponujący jest również kontrast między wyglądem zewnętrznym domu a jego wnętrzem. Z zewnątrz budynek jest czysto funkcjonalny i skromny, ale wnętrze jest nowoczesne, przestronne i przemyślane do ostatniego szczegółu.
Lokalizacja: Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA