Dom w dolinie

Kunkiewicz Architekci | wnętrza i architektura

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Tematem projektu jest dom osadzony w pięknej dolinie w okolicach Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Okoliczne wzgórza porastają lasy i winorośla, a do działki, poprzez lessowe wąwozy prowadzi szutrowa droga. Teren od drogi oddziela ciek dawnej rzeczki, w którym obecnie woda pojawia się jedynie w okresie wiosennych roztopów.

Budynki zlokalizowane są w miejscu dawnych zabudowań zagrodowych, do których nawiązaliśmy projektując nowy układ przestrzenny, wpasowując się jednocześnie między rosnące na działce kilkudziesięcioletnie drzewa.

Dom w dolinie – założenia

Już pierwsze spotkanie z Inwestorami było zapowiedzią współpracy opartej na konkretach i wzajemnym zrozumieniu. W zapytaniu o projekt przedstawili nam szczegółowo swoją wizję domu –  kto w nim będzie mieszkał oraz jakie mają pasje i zainteresowania. Zarówno lokalizacja jak i rzetelnie przygotowany brief wróżyły, że projekt będzie niesamowitym wyzwaniem. Nie pomyliliśmy się. Projektowanie rozpoczęliśmy od kilku długich wizyt na działce, podczas których powstały pierwsze szkice i pomysł na rozmieszczenie budynków.  W przypadku architektury o zagrodowych charakterze, kluczowe jest umiejętne rozłożenie brył i dopasowanie skali poszczególnych obiektów, tak aby nowy budynek nie zdominował walorów miejsca.

Kolejny etap polegał na opracowaniu układu funkcjonalnego oraz kompozycji budynku w terenie. Przy tego typu tematach bardzo istotne jest dokładne wymodelowanie terenu w modelu w 3D oraz równoczesna praca na rzutach i bryle budynku.

Na podstawie zaakceptowanej koncepcji wykonaliśmy projekt architektoniczno-budowlany niezbędny do otrzymania pozwolenia na budowę, projekt techniczny oraz koncepcję plastyczną obejmującą fotorealistyczne wizualizacje – to one będą stanowić podstawę do wyboru materiałów wykończeniowych. Dodatkowo zaprojektowaliśmy elementy zagospodarowania terenu, ogrodu i ogrodzenia wraz z małą architekturą wokół domu.

Wyzwania oraz formalności

Dużym wyzwaniem w tym projekcie było przeprowadzenie jego uzgodnień formalnych. Działka znajduje się w obszarze Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz graniczy z korytem dawnej rzeki, co wymagało od nas uzyskanie dodatkowych pozwoleń wodno-prawnych. Od strony technicznej projekt wymagał przebudowy sieci instalacyjnych oraz rozwiązania problemu wód opadowych spływających z dwóch stron do doliny.

Dom od początku zakładał otwarty plan, przenikające się przestrzenie, wnętrza harmonijnie łączące się z otoczeniem przy jednoczesnym zachowaniu prywatności domowników. Marzeniem Inwestorów był „Dom, który stał tu od zawsze”. W briefie projektowym założyli osobną strefę prywatną sypialni, otwartą część dzienną oraz pomieszczenia gościnne na piętrze. Przestrzenie do rekreacji i pracy miały przenikać się z pozostałymi. Istotnym elementem był również garaż o powierzchni ok. 300 m2 mieszczący kolekcję samochodów oraz biuro. Początkowo zakładana powierzchnia 800m2  finalnie zwiększyła się do 1100 m2,  do czego w dużej mierze przyczyniły się powierzchnie techniczne niezbędne do obsługi budynku.

Dom, który stał tu zawsze

Ograniczenie nowoczesnej formy do centralnie umieszczonej drewnianej bryły z dużym panoramicznym oknem i wertykalnymi drewnianymi żaluzjami oraz części sypialnej z surowego betonu, pozwoliło uzyskać wrażenie rozbudowy i rewitalizacji historycznej kamiennej zabudowy. Wyjątkowy charakter nadały powstałe wokół domu liczne zaułki i magiczne przestrzenie, dzięki którym domownicy mogą doświadczać go na rozmaity sposób. W efekcie powstał zakładany pierwotnie projekt „Domu, który stał tu zawsze”, czytelnego zarówno teraz jak i z kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Dom w dolinie lub „Dom, który stał tu zawsze” projektu Kunkiewicz Architekci możecie podziwiać na ich stronie internetowej lub w mediach społecznościowych studia architektonicznego – Instagramie oraz Facebooku. Zapraszamy również do zakładki Architektów na łamach nowoczesnej STODOŁY.

 

https://nowoczesnastodola.pl/architekci/kunkiewicz-architekci-wnetrza-i-architektura/