Fat Deer Lodge to górska chata, która powstała w granicach miasta Darby w amerykańskim stanie Montana. Projekt opracowali architekci z firmy Cushing Terrell, doskonale dopasowując go do stylu życia, doświadczeń i pragnień właścicieli.
Nazwa Fat Deer Lodge jest w tym przypadku nieco zwodnicza, ale taki jest też sam projekt. Z jednej strony dom przypomina wyglądem rzeczywiście niewielką chatę górską, ale wystarczy spojrzeć z drugiej strony, by ujawniła się prawdziwa górska rezydencja.
Dom ma powierzchnię ponad 220 m2 i jest osobistym odzwierciedleniem poczucia stylu właścicieli i ich zamiłowania do ziemi i dzikiej przyrody. Od nieoczekiwanej lokalizacji na działce po swą nazwę – ten dom jest pełen niespodzianek i wszelakich, rodzinnych historii.
Zwykle dom staje pośrodku działki, ale w tym przypadku architekci wykorzystali spore nachylenie terenu w tylnej części parceli, co ukryło rozmiar budynku i jednocześnie otworzyło go na wspaniałe, górskie widoki. Dzięki temu obok pozostała nienaruszona łąka, na którą przychodzą jelenie i łosie. To właśnie te pierwsze stały się inspiracją dla nieco żartobliwej nazwy projektu – „Fat Deer Lodge”, co oznacza „Chatę Grubych Jeleni”. To córka właścicieli nazwała rezydencję imionami tamtejszych współmieszkańców.
Aby duża część pola pozostała nienaruszona, dom ukryto po drugiej stronie parceli. Minimalnie ingerując w teren, a jednocześnie tworząc piękny pierwszy plan od strony frontowej działki. Przestrzenie dzienne otwierają się na widoki na szczyt Trapper . Niezależnie od tego, w której części domu się znajdujemy – duże okna stają się ramami dla górskich, zachwycających widoków. Dom został celowo zaprojektowany tak, aby wyglądał minimalistycznie od frontu. Współgra swą wielkością i kształtem z linią drzew. Podczas gdy tył domu jest rozległy, a jego „szklane ściany” tworzą wrażenie domku na drzewie.
Celem architektów było zaprojektowanie intymnych przestrzeni z pięknymi widokami, o wielkości odpowiadającej stylowi życia właścicieli. Duże przeszklenia, odpowiednia forma dachu i wspaniały krajobraz dają wrażenie znacznie większej przestrzeni, spełniając wszystkie życzenia swoich mieszkańców.
Choć cały projekt składa ukłon w stronę estetyki typowej dla górskich domów stanu Montana, prezentując np. surowe belki z drewna z odzysku, całość jest niezwykle nowoczesna. Prosta paleta materiałów, podłogi z białego dębu, wysokie sufity, ogromny, dominujący w przestrzeni dziennej kominek ciągnący się od podłogi aż po sufit – to wszystko tworzy otwartą, wypełnioną światłem, sprzyjającą relaksowi przestrzeń.
Właściciele to miłośnicy sztuki i bywalcy koncertów, co uwzględnili architekci i projektanci, rozmieszczając w różnych miejscach dzieła sztuki i plakaty muzyczne. W ten sposób wpletli w ten projekt historię życia właścicieli.
Lokalizacja: Montana, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA