Arkadiusz Andrejkow – maluje historię na starych STODOŁACH

ARKADIUSZ ANDREJKOW
Partnerzy

O inspiracji

Arkadiusz Andrejkow ur. w 1985 roku w Sanoku. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 uzyskał dyplom w pracowni malarstwa Marka Pokrywki oraz Antoniego Nikla. Obecnie mieszka i tworzy w Sanoku. Zajmuje się muralami oraz malarstwem.

Jest przedstawicielem młodego pokolenia twórców, dla których tradycyjny warsztat i konwencjonalny przekaz formalny przestają wystarczać. Artysta poszukuje niebanalnych środków wyrazu, nowych sposobów ekspresji i nieszablonowych technik, za pomocą których próbuje pokazać swą prawdę o świecie i spełniać swe artystyczne powołanie.

W 2017 roku rozpoczął projekt „Cichy Memoriał”, który polega na malowaniu murali inspirowanych archiwalnymi fotografiami  dawnych mieszkańców wsi. Podłożem do murali są stare chaty i stodoły. Bohaterami murali są głównie zwykli mieszkańcy, mali bohaterowie, których nie zobaczymy na pomnikach i pamiątkowych tablicach. Cichy Memoriał narodził się na Podkarpaciu, a teraz artysta rozszerzył swoją działalność obszar całego kraju. W tym roku był ambasadorem województwa podkarpackiego na Expo w Dubaju.

Realizacje na nowoczesnych STODOŁACH 

Jedne z najnowszych dzieł Pana Arkadiusza zagościły również na nowoczesnych STODOŁACH. Pierwszą jest drewniana nS w Krzemienicy k/Łańcuta. Przedstawia ono rodzinę Franciszka Stachnika z Paszczyny. Oprócz niego na oryginalnym zdjęciu jest żona Leokadia wraz z synami Zdzisławem, Zbigniewem i Jerzym.

Zdjęcie wykonano około 1938 roku. Franciszek Stachnik był rolnikiem ale również bardzo angażował się w pracę społeczną. Był organizatorem teatru amatorskiego, założycielem kółka rolniczego, działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł w roku 1947. Żona Leokadia zmarła w roku 1990. Synowie Zdzisław i Jerzy niedługo później. Zbigniew żyje, ma obecnie 90 lat.

Kolejną realizacją na nowoczesnej STODOLE jest ta na Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach.

Genowefa Łucjan zwana „Boćkowskim Minister Kultury”. Założycielka Zespołu Folklorystycznego Klekociaki. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Boćkach w latach 1973-1989. Kobieta z pasją i misją, która dla rozwoju kultury tego miejsca oddała całą siebie. Miała zmysł i doskonałe wyczucie odnajdywania talentów a także budowania jedności i wspólnoty wokół ośrodka kultury.

Cudowne podejście z szacunkiem do każdego człowieka i pełne zainteresowanie jego osobą powodowało, że przyciągała do siebie i do boćkowskiej kultury zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Głęboko zapisana w pamięci pokoleń mieszkańców Gminy Boćki jako organizator życia kulturalnego i kultywowania tradycji, a przede wszystkim jako cudowny człowiek.

Postać po lewej to Mikołaj Turkowicz, który przez wiele lat był organizatorem życia artystycznego w Bielsku Podlaskim i Boćkach. Pracował m.in w zespołach Małe Podlasie, Klekociaki, Figlarne Dziewczęta oraz w ognisku muzycznym w Boćkach. W Bielsku Podlaskim założył m.in. zespół Promyki, zespół wokalny przy Liceum Medycznym i zespół przy PSS „Społem”. W 1972 roku pracował w Zespole Szkół Rachunkowości Rolnej w Bielsku Podlaskim, gdzie założył zespół ludowy, który przyjął nazwę Podlaskie Kukułki.

W latach 70. i 80. XX wieku, wraz z młodzieżą, prowadził badania terenowe nad kulturą ludową na Podlasiu. Zebrał obszerny materiał etnograficzny, przede wszystkim pieśni i tańce, który stał się podstawą repertuaru prowadzonych zespołów. Był nauczycielem wielu pokoleń młodzieży.

Zachęcamy do obserwowania profilu Arkadiusz Andrejkow na Facebook, gdzie na bieżąco pojawiają się nowe dzieła.